Reklama

Wiosna zabobonu

Wiosna zabobonu

06.09.2011
Czyta się kilka minut
Te dwa przypadki wiele łączy. Spoiwem są toksyczne związki i toksyczne objawienia. Dom betanek i "pustelnia" ks. Natanka stały się miejscami, w których skrzyżowały się oficjalna teologia, religijność ludowa, ideologia intronizacyjna i magiczne myślenie.
K

Kiedy do kin wchodzi film inspirowany historią betanek z Kazimierza nad Wisłą, Polacy z niesłabnącą uwaga śledzą poczynania ks. Piotra Natanka. Oba wydarzenia łączy wiele. W 2007 r. pisałem, że zgodnie z kryteriami teologicznymi i psychologicznymi grupie byłych betanek można nadać status sekty. Czy doprowadzą one do schizmy w Kościele? - pytałem. Od tamtego czasu miało miejsce kilka wydarzeń, które pozwalają na sformułowanie odpowiedzi. Od ponad trzech lat nie żyje Jadwiga Ligocka, była przełożona betanek i spiritus movens protestu, który po raz pierwszy w historii polskiego katolicyzmu doprowadził do tego, że niemal połowa zgromadzenia zakonnego wypowiedziała posłuszeństwo władzom kościelnym. Jej "prawa ręka", były franciszkanin, ks. Roman, od kilku lat jest wikarym w diecezji łomżyńskiej bez możliwości prowadzenia katechezy. W czerwcu tego roku z Płonki Kościelnej...

6476

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]