Reklama

Wiersze i świat rozdarty

Wiersze i świat rozdarty

08.03.2011
Czyta się kilka minut
Jerzy Jarniewicz: HEANEY. WIERSZE POD DOTYK. Najpierw cytat: "Wiersze Heaneya to miejsca otwarcia, w których dochodzi do rozlicznych spotkań: historii, w jej rozmaitych odmianach, z niejednoznaczną teraźniejszością, świata pogańskiego ze światem chrześcijańskim i postchrześcijańskim, tradycji celtyckiej z anglosaską, poezji suwerennej z poezją politycznie zaangażowaną, mitologii z codziennością, zapisu zmysłowych doznań z wierszem podążającym za słowem".
Z

Z Noblami poetyckimi bywało często tak, że laureat okazywał się autorem w Polsce nieznanym; na przykład Grek Odysseas Elitis (Nobel 1979) do dziś nie doczekał się u nas książki. Przypadek Irlandczyka Seamusa Heaneya jest inny. Dzięki przekładom Piotra Sommera, a później Stanisława Barańczaka mogliśmy poznać jego wiersze przed decyzją sztokholmskiego jury. Co więcej, rok przed Noblem pisarz odwiedził Kraków i była to pierwsza z kilku wizyt w naszym mieście. W 2004 roku przyjechał tu na pogrzeb Czesława Miłosza, w 2005 - odebrał doktorat honorowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Teraz ukazuje się jego monografia autorstwa wybitnego polskiego anglisty, literaturoznawcy i tłumacza, a także - last but not least - poety.

Jerzy Jarniewicz, rocznik 1958, profesor uniwersytetów w Łodzi i Warszawie, ma już na swoim koncie cztery zbiory szkiców o XX-wiecznej poezji i ...

3955

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]