Reklama

Wiersze gotowe na los

Wiersze gotowe na los

19.05.2009
Czyta się kilka minut
Julia Hartwig: JASNE NIEJASNE - "Najgorętsze uczucia / nie rodzą najlepszych wierszy / (...) A jednak bez nich / nie powstałoby nic". Tytułowy utwór nowej książki poetyckiej Julii Hartwig, skąd wyjąłem ten cytat, traktuje o paradoksach tworzenia, o ambiwalentnej grze, na jaką skazany jest artysta. I wyznacza pewien trop, wedle którego czytać można "Jasne niejasne".
B

Bo też w tych refleksyjnych wierszach wiele znajdziemy przeciwieństw, pod spokojną powierzchnią trwa wewnętrzne napięcie. Emocje, ból utraty, niepokój poszukiwania ujęte zostają w formę oszczędną, czasem tylko zaznaczone dyskretnym napomknięciem lub aluzją. Powściągliwość ta płynie nie tylko z niechęci do ostentacji, ale też z poetyckiej ostrożności zarówno wobec zużytych już konwencji, jak i wobec "zakłamania codziennej mowy". Wobec "mówienia hymnami" i wobec trywializacji czy brutalizacji języka. W wierszu "Słowo" czytamy: Nie ubieraj mnie zbyt bogato / i nie skrapiaj wonnościami // Ale też nie gwałć mnie / nie szydź ze mnie / i nie pochlebiaj /znam swoje zadania. I jeszcze fragment z wiersza "No tak": Ani to zaszczyt ani to ozdoba / wiersze gotowe na los co je czeka.

Więc pochwała umiaru? Na pewno, tyle że ten umiar wcale nie unieważnia dramatyzmu...

3486

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]