Reklama

Wielkie Kłamstwo

Wielkie Kłamstwo

12.07.2015
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, przeglądając stare szpargały, trafiłem na ciekawostkę z czasów, gdy końca dobiegała już Rzeźnia Światowa. To kieszonkowy przewodnik dla jankeskich żołnierzy wkraczających do kraju nad Renem i Łabą.
R

Rzecz opracowana przez tęgie, sztabowe mózgi, a przede wszystkim wielce ucieszna: „Niemcy nie są tak ogromne jak Teksas, ale mają zróżnicowany krajobraz i klimat” – brzmi jedno z moich ulubionych zdań.

Oczywiście poza dawką wiedzy o geografii, historii czy lokalnych obyczajach, a także słowniczkiem z niezbędnym nawet podczas wojny pytaniem, gdzie jest najbliższa restauracja albo toaleta – najobszerniejsze są fragmenty o charakterze ideowym. Szczególnie zaś inspirujący zdał mi się rozdział rozpisany w formie hipotetycznych dialogów, z których dzielni boys z Ohio czy Kentucky mogli się dowiedzieć, jak odpowiadać na bezczelne zaczepki autochtonów. Weźmy takiego Hansa, który butnie stwierdza: „Prawdziwymi winowajcami są Żydzi lub katolicy, bądź masoni albo komuniści czy też międzynarodowi finansiści, którzy wykorzystują lud i wszczynają wojny”.

I cóż ma na to...

3936

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Generalnie ludzie wolą wierzyć w kłamstwa, tak jest im łatwiej, prawda niekoniecznie bywa taka jaką chcieliby by była, z kłamstwem jest łatwiej, dostosuje się je do potrzeb odbiorcy i pozamiatane.

Psychologowie mowia, ze wciagu doby klamiemy kilkadziesiat razy i, ze klamstwo przychodzi czesto latwiej niz prawda. Czy wierzymy komus, kto mowi, ze nigdy nie sklamal … ? Czy przemilczenie czegos jest klamstwem… ?

Czy przemilczenie czegoś jest kłamstwem? Można tutaj zgrabnie odpowiedzieć za św. Janem Pawłem II, że czasem nie ma się prawa do prawdy.

Zmysły tylko marną namiastkę otaczającej rzeczywistości odbierają, myśl tylko okrojoną interpretacją zmysłów jest, słowa dalekim uproszczeniem myśli są, słów zrozumienie dalekie bywa od intencji. Reasumując jeśli przemilczenie jest kłamstwem to prawda jest dla ludzkiej natury nieosiągalna.

Zmysły tylko marną namiastkę otaczającej rzeczywistości odbierają, myśl tylko okrojoną interpretacją zmysłów jest, słowa dalekim uproszczeniem myśli są, słów zrozumienie dalekie bywa od intencji. Reasumując jeśli przemilczenie jest kłamstwem to prawda jest dla ludzkiej natury nieosiągalna.

Ludzie sa zdolni poswiecac zycie aby konwencjonalne prawdy uznac za absolutne. To rodzi fanatyzm i obsesje na punkcie "jedynej" prawdy.

Ostatnie zdanie pachnie mi paradoksem. Wierzymy w coś, ponieważ nie możemy sprawdzić, czy przedmiot wiary jest prawdziwy, czy fałszywy. Z kolei obojętność wobec prawdy i kłamstwa zakłada, że wiemy z czym mamy do czynienia. Takie i podobne figury stylistyczne Autora bardzo mi się podobają :)

czy jak pisal ks. Tischner o goralskiej teorii prawdy – "sa trzy prawdy: swiento prawda, tys prawda i gowno prawda". Czy Bog chce aby czlowiek byl szczesliwy czy aby cierpial na ziemi. Czy czlowiek, ktory cierpi na ziemi, bedzie umial byc szczesliwy w niebie, jezeli nie wie co to szczescie, bo go nie zaznal. Takie pytanie zadala mi kiedys corka a teraz takie same pytania nasunely mi sie po przeczytaniu artykulu "W potrzasku ciala".

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]