Reklama

Ładowanie...

Wielki nieobecny

05.11.2018
Czyta się kilka minut
W dwóch księgach biblijnych nie wspomina się o Bogu. Pierwsza z nich to Księga Ester, druga – Pieśń nad Pieśniami.
O

Oczywiście zawsze znajdą się komentatorzy, którzy wyszukają co najmniej aluzję do obecności Boga. W jednym z wersów Księgi Ester mowa o tym, że odwróci swoją twarz od nich. „Kto?” – zapytują. Oczywiście Bóg. W liturgii też potwierdza się nieobecność imienia Boga, ale dostrzega w nim skrytą, wszechobecną i władczą postać, kierującą wszystkimi wydarzeniami. Ibn Ezra, XI-wieczny uczony pochodzący z Nawarry, również nie widział w Księdze nawet aluzji do obecności Boga, a za przyczynę miał fakt, że Księgę czytano w Persji również w obecności pogan i nikt nie chciał, aby zastępowano imię Boga prawdziwego imieniem jakiegoś idola czy bóstwa. Współczesny badacz Pisma uważa, że za postacią słabego króla, Achaszwerosza, kryje się obecność mocarnego Boga Izraela.

Mojżesz Majmonides, największy z wielkich, wymienił siedem imion Boga i stwierdził, że wszystkie one mają równy status i...

2893

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]