Reklama

Wielki dyrygent, mały człowiek

Wielki dyrygent, mały człowiek

01.04.2008
Czyta się kilka minut
To iście niemiecka biografia: Herberta von Karajana można albo wielbić, albo nim gardzić. Gdyby żył, 5 kwietnia skończyłby sto lat.
Ż

Żaden inny dyrygent w XX w. nie był tak ubóstwiany i krytykowany. Jedni uważają go za czarodzieja dźwięku, inni za karierowicza z nazistowską przeszłością.

Wszystko, zaiste wszystko było ekstremalne w tym wirtuozie orkiestry. Jego egomania, jego smykałka do interesów i - oczywiście - jego talent muzyczny. Życie Karajana rozgrywało się w samych ekstremach. Ze wszystkich doskonale zarabiających dyrygentów, gwiazd XX w., on kasował najwyższe gaże. On nagrał najwięcej płyt, on dał więcej koncertów niż ktokolwiek inny, on żył najbardziej luksusowo. Jego sportowe auta były najszybsze, prywatny odrzutowiec pilotował najczęściej osobiście. Mimo ledwie 163 centymetrów wzrostu, przy pulpicie wydawał się gigantem. Jego kariera przebiegała szybciej, a zarazem w sposób bardziej - nazwijmy to - kontrowersyjny niż jego wszystkich słynnych kolegów.

Gdy umarł...

13160

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]