Reklama

Wieczny Bóg Wydarzenia

Wieczny Bóg Wydarzenia

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Odpowiedź ks. Tomasza Węcławskiego na tekst Pawła Lisickiego sprawia wrażenie, że to Lisicki, który zarzuca Rahnerowi (i w konsekwencji Węcławskiemu) odejście od chrześcijańskiego pojęcia Boga, nie reprezentuje wiary chrześcijańskiej. Że przedstawił jedynie “pewną powszechnie, przez wiele religii i kultur podzielaną intuicję" o Bogu, którą niektórzy myśliciele chrześcijańscy włączyli w swoje systemy. Nie jest to chyba aż takie proste.
-

---ramka 365646|prawo|1---To, o czym mówi Paweł Lisicki, nie jest pozachrześcijańskim pojęciem Boga. I nie jest czymś, co wprawdzie znalazło miejsce w doktrynie katolickiej, ale się w niej znaleźć nie musiało. Jak widać, w gruncie rzeczy nie jest to spór o stosunek do myśli Karla Rahnera, choć w tej sprawie starli się najpierw obaj adwersarze. To spór o pojęcie Boga, a ja czuję się zaniepokojony potraktowaniem w nim Pawła Lisickiego. Pozwalam sobie włączyć się w dyskusję, ponieważ sądzę, że trzeba w niej powiedzieć coś ważnego w obronie nie tyle eseisty “Frondy", ile obrazu Boga, który on reprezentuje. Sam myślę o Bogu podobnie jak Lisicki i chyba się nie mylę sądząc, że tak też myśli o Nim bardzo wielu ludzi, i to nie tylko “prostych i nieuczonych katolików", ale także wielkich świadków wiary i myślicieli dawnych i nowych czasów. Czy to nie jest element wiary Kościoła? I...

7137

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]