Reklama

Ładowanie...

Wieczny Bóg Wydarzenia

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Odpowiedź ks. Tomasza Węcławskiego na tekst Pawła Lisickiego sprawia wrażenie, że to Lisicki, który zarzuca Rahnerowi (i w konsekwencji Węcławskiemu) odejście od chrześcijańskiego pojęcia Boga, nie reprezentuje wiary chrześcijańskiej. Że przedstawił jedynie “pewną powszechnie, przez wiele religii i kultur podzielaną intuicję" o Bogu, którą niektórzy myśliciele chrześcijańscy włączyli w swoje systemy. Nie jest to chyba aż takie proste.
-

---ramka 365646|prawo|1---To, o czym mówi Paweł Lisicki, nie jest pozachrześcijańskim pojęciem Boga. I nie jest czymś, co wprawdzie znalazło miejsce w doktrynie katolickiej, ale się w niej znaleźć nie musiało. Jak widać, w gruncie rzeczy nie jest to spór o stosunek do myśli Karla Rahnera, choć w tej sprawie starli się najpierw obaj adwersarze. To spór o pojęcie Boga, a ja czuję się zaniepokojony potraktowaniem w nim Pawła Lisickiego. Pozwalam sobie włączyć się w dyskusję, ponieważ sądzę, że trzeba w niej powiedzieć coś ważnego w obronie nie tyle eseisty “Frondy", ile obrazu Boga, który on reprezentuje. Sam myślę o Bogu podobnie jak Lisicki i chyba się nie mylę sądząc, że tak też myśli o Nim bardzo wielu ludzi, i to nie tylko “prostych i nieuczonych katolików", ale także wielkich świadków wiary i myślicieli dawnych i nowych czasów. Czy to nie jest element wiary Kościoła? I...

7137

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]