Reklama

Wiatr

Wiatr

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Pomysł na ten cykl był dosyć prosty: opisać gesty Papieża, pokazując ich sens i głębię. Od początku było wiadomo, że ma on towarzyszyć analizie encyklik pióra ojca Jana Andrzeja Kłoczowskiego. Dodatkowe utrudnienie polegało jednak na tym, żeby gest w jakiś sposób korespondował z omawianą właśnie encykliką. To wydawało się łatwe w przypadku Redemptor hominis czy Dives in misericordia. Ale jak zilustrować encyklikę o Duchu Świętym?! O jakim geście Jana Pawła II można powiedzieć, że w sposób czytelny odsyła do Ducha, który jest Panem i Ożywicielem?.
N

Nie wiem, czy to ostatnie pytanie ma w ogóle sens. Bo przecież - i po śmierci Papieża uświadomiłem to sobie jeszcze wyraźniej - właściwie każdy jego gest (a przynajmniej każdy z tych gestów, które mają znaczenie dla naszego życia duchowego) był “manifestacją" Ducha. I w każdym był obecny Jego powiew.

***

Jednym z symboli Ducha Świętego jest wiatr (greckie słowo “pneuma" oznacza i wiatr, i ducha, także Ducha Świętego; podobnie jest w języku łacińskim). Jan Paweł II - choćby ze względu na liczbę Mszy i spotkań, które w ciągu tych 26 lat odbył na otwartej przestrzeni - bywał często (bardzo często!) narażony na działanie wiatru. Widzieliśmy wiele takich fotografii: jak przytrzymywał piuskę albo jak poprawiał pelerynkę, którą gwałtowny podmuch zarzucił mu na głowę niczym kaptur. Najbardziej lubię zdjęcie zrobione w Słowenii (1999...

4270

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]