Reklama

Watykańskie fundusze pod specjalnym nadzorem

Watykańskie fundusze pod specjalnym nadzorem

09.11.2020
Czyta się kilka minut
S

Sekretariat Stanu traci finansową niezależność. Decyzją papieża kontrolę nad jego środkami przejmuje sekretariat ekonomiczny Stolicy Apostolskiej oraz APSA – dwie instytucje nadzorujące wszystkie operacje ekonomiczne Watykanu. Obalony został ostatni i długo broniony bastion na drodze do pełnej transparentności i dopełnienia reformy gospodarczej rzymskiej kurii.

Sekretariat Stanu to urząd najściślej współpracujący z papieżem. Porównywany jest do rządu w państwie monarchicznym (kardynał sekretarz byłby w nim premierem, a jego najbliżsi współpracownicy – ministrami spraw wewnętrznych i zagranicznych). Dysponował własnymi środkami, które – jak już wiadomo – przeznaczano nie tylko na cele związane z działalnością (np. specjalne misje dyplomatyczne), lecz także inwestowano, często niefortunnie czy nawet wbrew prawu. O kontrolę nad tymi funduszami (w tym również nad pieniędzmi z tzw. świętopietrza) zabiegał już poprzedni sekretarz ekonomiczny, kard. George Pell, przy skutecznym oporze kard. Giovanniego Angela Becciu, sprawującego nad nimi niemal nieograniczoną władzę.

Papież chciał, by przekazanie kontroli nad finansami Sekretariatu Stanu zakończyło się do końca października. Najwyraźniej nie wszystko przebiegało zgodnie z jego wolą, skoro 5 listopada poinformowano o powołaniu specjalnej komisji, która będzie nadzorować ten proces oraz upubliczniono papieskie rozporządzenie, wydane jeszcze w sierpniu, a do teraz utrzymywane w tajemnicy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]