Reklama

Watykan przeciwny terapii konwersyjnej

Watykan przeciwny terapii konwersyjnej

16.07.2021
Czyta się kilka minut
Stolica Apostolska dystansuje się od praktyki „leczenia z homoseksualizmu”, tzw. terapii konwersyjnej bądź reparatywnej, którą uznaje za „błędną co do metody i celów” – pisze tygodnik katolicki „Vida Nueva”, powołując się na notatkę watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa przekazaną hiszpańskim biskupom.
K

Kongregacja zabrania biskupom i księżom wspierania i promowania stowarzyszenia Verdad y Libertad, założonej w 2013 r. przez Miguela Ángela Sáncheza Cordóna, pediatrę z Granady, która prowadzi „terapię” osób homoseksualnych. Choć nie jest to organizacja kościelna, należy do niej wielu księży i zakonników, a jeszcze więcej ją popiera. Stowarzyszenie często podkreślało swe przywiązanie do wartości katolickich i powoływało się na doktrynę Kościoła. Na podstawie szczegółowych ankiet nadesłanych do Watykanu, kongregacja stwierdziła jednak, że „biskupi nie powinni wspierać, uczestniczyć i polecać terapii prowadzonych przez Verdad y Liberdad, jako że są błędne co do obranej metodologii i celów, które chce realizować".

W ciągu 8 lat działalności stowarzyszenie prowadziło aktywną działalność w seminariach duchownych, zakonach, ruchach katolickich i parafiach, rekrutując chętnych na „wyleczenie” z homoseksualizmu. Korzystało też z pomocy spowiedników, kierowników duchowych i psychologów. Proces „uzdrawiania” trwał dziewięć miesięcy, podczas których osoba poddawana „terapii” pozostawała pod stałą i bardzo ścisłą opieką swego mentora. Przebieg pracy był na bieżąco omawiany i oceniany w mediach społecznościowych (w grupach). Na koniec organizowano wspólną sesję wyjazdową dla „pacjentów”.

Już w 2019 r. do Watykanu nadeszły pierwsze skargi na przemocowe praktyki „terapeutów”. A podczas kwietniowego plenarnego zebrania Konferencji Episkopatu Hiszpanii wystąpił kapłan zakonny, który opowiedział o szkodach psychicznych, jakich doznało sześciu księży poddanych terapii, którym pomagał odzyskać równowagę emocjonalną.

Nota kongregacji jest pierwszym tak jasnym i zdecydowanym odcięciem się Watykanu od „terapii reparatywnej” wspieranej przez wielu duchownych.

Tekst hiszpański dostępny tutaj >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]