Reklama

Ładowanie...

Wartość i powinności

06.06.2004
Czyta się kilka minut
Grażyna Bacewicz, Leonard Bernstein, siostry Lili i Nadia Boulanger, Andrzej Czajkowski, Gabriel Fauré, Zygmunt Mycielski, Roman Palester, Astor Piazzola, Maurice Ravel, Aleksander Tansman... Tych kompozytorów połączyło jedno miasto - Paryż.

“»Paryżanie«... - jak ich określić? - pytał w programowym eseju prof. Michał Bristiger. - Po pierwsze francuscy muzycy i kompozytorzy; po drugie przybysze z innych krajów, związani z Paryżem bardzo ściśle, przynależący choćby do École de Paris; po trzecie ci, którzy bawiąc w Paryżu krócej lub dłużej, pobierali tu naukę i wracali potem w rodzinne strony z niezastąpionym doświadczeniem duchowym". Działali od schyłku XIX wieku niemal do końca następnego stulecia (“Messe de Requiem" Gabriela Fauré to rok 1891, “Trio Notturno" Andrzeja Czajkowskiego - rok 1978). Pisali muzykę tak różną, jak różne były ich osobowości, umysły i wyobraźnia; muzykę kameralną, symfoniczną, chóralną, sakralną; gęstą, przejrzystą, męczącą, intensywną, piękną, przyjemną, zmysłową, ciężką.

Pajęcza nić

Cechą programu radiowych festiwali (ich głównym twórcą...

9197

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]