Reklama

Warszawa czeka

Warszawa czeka

11.12.2006
Czyta się kilka minut
W środę ogłoszono papieską decyzję o mianowaniu bp. Wielgusa arcybiskupem metropolitą warszawskim, a w czwartek w siedzibie Episkopatu odbyła się prezentacja wyników badań socjologicznych przeprowadzonych w 12 diecezjach. Dane pallotyńskiego Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego nie zostawiają wątpliwości - ostatnie miejsce w "rankingu religijności poszczególnych diecezji zajęła... archidiecezja warszawska.
Bp Stanisław Wielgus
T

Taka wiadomość nie może ucieszyć nowego metropolity, ale nie sądzę, by go zaskoczyła. Kłopoty z religijnością warszawiaków można przecież dostrzec gołym okiem. Decyzja kard. Glempa o przeprowadzeniu gruntownych badań może jednak okazać się cennym prezentem - dzięki niej powstaje raport o stanie diecezji, punkt wyjścia do refleksji nad zadaniami, jakie czekają nowego metropolitę.

Czekając na Dobrą Nowinę

W archidiecezji warszawskiej tylko co czwarty katolik regularnie uczestniczy w niedzielnej Eucharystii. Wiara jednak nie wymiera - zmieniają się formy jej wyrazu, staje się ona mniej kościelna, a bardziej indywidualna. Dość zauważyć, że regularnie modlących się warszawiaków jest dużo więcej (46 proc.) niż regularnie praktykujących. Osobisty kontakt z Bogiem jest im bardziej potrzebny niż udział w kościelnych ceremoniach.

...
5581

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]