Reklama

Wajikra

31.03.2009
Czyta się kilka minut
Księga Kapłańska, rozdziały 1 - 5
I

I wezwał Pan Mojżesza", tak brzmią pierwsze słowa kolejnej Księgi Mojżeszowej. Tylko trzy razy, jak czytamy w Torze, Bóg osobiście wzywał Mojżesza i za każdym razem wezwanie zapowiadało nowy etap w dziejach Izraela. Po raz pierwszy usłyszał je z krzaka gorejącego pod górą Horeb i wtedy poznał swoją misję proroka i przewodnika ludu. Za drugim razem usłyszał wezwanie na górze Synaj, nim Pan odsłonił przed nim Boskie Prawa. Po raz trzeci Pan wezwał go z okrytego ogniem Namiotu Spotkań po to, by poinstruować o nakazach związanych ze składaniem ofiar. Boga, który mówi z tego miejsca, słyszą tylko wybrani, ci, którzy są Jemu bliscy. Osoby znajdujące się poza sferą duchową niczego nie słyszą i nie czują. Jak pisał Raszi, nauczyciel Tory, "głos wędrował i dotarł do uszu Mosze, a reszta Izraela nie słyszała". Bóg przekazywał mu szczegółowe instrukcje słowo po słowie, tak jak...

4470

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]