Reklama

Wajigasz

Wajigasz

07.12.2010
Czyta się kilka minut
Księga Rodzaju 44, 18 - 47, 27
W

Wreszcie przyszedł moment odkrycia prawdy. Józef nakazuje Egipcjanom, by wyszli z sali. Zostaje sam na sam z braćmi. Chciał być tylko z nimi, bo jak czytamy w Biblii: "nie mógł dalej wstrzymać". Stali przed nim wszyscy bracia i uwierzył im, nie odsłaniając jeszcze swej tożsamości, że są oni oddani ojcu, że kochają syna Rachel, Benjamina. Mógł oddalić straże, bo był pewien skruchy braci i wiedział, że nie są mordercami. Rozpłakał się i płakał tak głośno, że słychać go było w całym Egipcie i na dworze faraona. Te łzy radości midrasz porównuje tylko z końcem czasu. Gdy odnajdą w końcu Boga w swej ziemi, łzy radości połączą się z pamięcią nieopisanych cierpień, które dotykały Żydów przez lata, wydawało się, nieskończonego wygnania. Takie jest przeznaczenie ludu, co wieszczył Jeremiasz: "Oto wyszli w łzach, lecz wśród pociech ich przyprowadzę" (31, 9).

I rzekł...

4993

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]