Reklama

W świecie bez łaski

W świecie bez łaski

11.12.2007
Czyta się kilka minut
Z

Zaczęło się od lektury "Czekając na barbarzyńców". Niby banalna historia, zdradzająca zadłużenie u Dostojewskiego, Conrada i Buzattiego - a ile przemyśleń, ile możliwych interpretacyjnych tropów, wiodących wprost do XX-wiecznego jądra ciemności. Coetzee wychodzi od realiów świata kolonialnego, ale interesuje go nagi człowiek - zhańbiony, śmieszny, ale dojrzewający do heroizmu. Dzieje enigmatycznego imperium stają się metaforą historii spuszczonej z łańcucha. Bo przecież protagonista-narrator (ulepiony z tej samej gliny, co stary Wierchowieński) mógłby chyba równie dobrze zamieszkiwać nad Renem, Wisłą czy Kołymą.

Potem przyszły kolejne powieści, w których wielkim tematem pisarza z Kapsztadu były zło i przemoc (a zwłaszcza rany, które nie pozwalają o nich zapomnieć). Pisarz tropi ich ślady w świecie polityki, w ludzkich losach, a nawet w "żywotach zwierząt"....

3385

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]