Reklama

W puszczy RP

W puszczy RP

18.10.2007
Czyta się kilka minut
Od prawej: Roman Graczyk, Jarosław Gowin, Zdzisław Krasnodębski i Jerzy Hausner / fot. DANUTA WĘGIEL
R

Roman Graczyk: - Chciałbym zaproponować Panom rozmowę o IV RP jako o projekcie ideowym i o rządach PiS, które w ostatnich dwóch latach były próbą zrealizowania tego projektu. Proponuję, abyśmy zaczęli od przypomnienia tekstu Pana Profesora Krasnodębskiego "Trudny początek końca III RP", opublikowanego niedawno w "Rzeczpospolitej". Pan powiada, że w 2005 r. Polacy wybrali PiS, bo: 1) nie chcieli państwa, w którym się toleruje przestępców, 2) chcieli się rozliczyć z historią PRL-u, 3) chcieli więcej bezpieczeństwa socjalnego, 4) chcieli więcej wolności gospodarowania, 5) chcieli być dumni ze swojej historii, 6) chcieli polityki zagranicznej nie na kolanach. Pisze Pan, że choć zapłaciliśmy za to pewne koszta, to warto było je zapłacić ze względu na szczytny cel. III RP była państwem bezsilnym, państwem bezalternatywnym (kogokolwiek Polacy wybierali, polityka zagraniczna mogła...

28723

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]