Reklama

W pogoni za Graalem

W pogoni za Graalem

28.08.2012
Czyta się kilka minut
Marcina Maseckiego „Sztuka fugi” nie tylko oddaje hołd geniuszowi Bacha, lecz także wytycza nowe ścieżki w interpretowaniu klasyki.
H

Historia tej płyty to gotowy scenariusz na kryminał. Trudno o bardziej wyrazistego bohatera: sympatycznego ekscentryka o nadprzyrodzonych zdolnościach, porzucającego splendor filharmonii na rzecz ciasnych warszawskich knajpek. Jego obsesją stał się nie byle jaki utwór, tylko „Sztuka fugi” Jana Sebastiana Bacha – barokowy traktat, którego autor podpisał się nutami w ostatnim kontrapunkcie utworu. Nagle pięciolinia się urywa – B-A-C-H wyzionął ducha.

Już jest ciekawie, a wyobraźmy sobie jeszcze, że nasz bohater, w pościgu za swą nieuchwytną pasją, przetrząsa biblioteki i podróżuje po świecie. Tygodniami przebywa u Macieja Polaka – wybitnego speca od klawiatur – z którym pracuje nad ulepszeniem swojego instrumentu – elektrycznego pianina, znanego też jako Wurlitzer. W tym miejscu opowieści nie mogę się opędzić od wizji Bonda wizytującego warsztat genialnego Q. Z tego spotkania...

7168

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]