Reklama

Ładowanie...

W pałacu księcia Mieszka

29.04.2008
Czyta się kilka minut
Z najnowszych badań archeologicznych wynika, że to Poznań, a nie Gniezno, kreowany był na główną siedzibę państwa Piastów. Niewykluczone, że odbył się tu również chrzest księcia Mieszka.
M

Mozaikowe kostki, stosy kamieni, szklany pierścionek, drobiny złota, fragment ścianki działowej, gipsowa posadzka, po której ponad tysiąc lat temu stąpał Mieszko I, i jeszcze cząstki tynków ze śladami dekoracji malarskich - z takich fragmentów archeolodzy odtwarzają wygląd palatium - pałacu książęcego - Mieszka I na poznańskim Ostrowie Tumskim.

Historia mozolnie odkrywana

Niewiele wiedzielibyśmy o początkach Poznania - i zarazem o początkach państwa polskiego - gdyby przyszło nam się opierać na źródłach pisanych. Po raz pierwszy Poznań pojawia się dopiero w kronice biskupa merseburskiego Thietmara, który pod rokiem 968 zanotował: "Iordan episcopus Posnaniensis I", czyli: "pierwszy biskup poznański Jordan". Potem nie było lepiej: zapiski dotyczące Poznania są w kronice Thietmara jeszcze dwa razy, a u Galla Anonima także dwa...

3169

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]