Reklama

W pałacu księcia Mieszka

W pałacu księcia Mieszka

29.04.2008
Czyta się kilka minut
Z najnowszych badań archeologicznych wynika, że to Poznań, a nie Gniezno, kreowany był na główną siedzibę państwa Piastów. Niewykluczone, że odbył się tu również chrzest księcia Mieszka.
M

Mozaikowe kostki, stosy kamieni, szklany pierścionek, drobiny złota, fragment ścianki działowej, gipsowa posadzka, po której ponad tysiąc lat temu stąpał Mieszko I, i jeszcze cząstki tynków ze śladami dekoracji malarskich - z takich fragmentów archeolodzy odtwarzają wygląd palatium - pałacu książęcego - Mieszka I na poznańskim Ostrowie Tumskim.

Historia mozolnie odkrywana

Niewiele wiedzielibyśmy o początkach Poznania - i zarazem o początkach państwa polskiego - gdyby przyszło nam się opierać na źródłach pisanych. Po raz pierwszy Poznań pojawia się dopiero w kronice biskupa merseburskiego Thietmara, który pod rokiem 968 zanotował: "Iordan episcopus Posnaniensis I", czyli: "pierwszy biskup poznański Jordan". Potem nie było lepiej: zapiski dotyczące Poznania są w kronice Thietmara jeszcze dwa razy, a u Galla Anonima także dwa...

3169

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]