Reklama

W Afganistanie bez zmian?

W Afganistanie bez zmian?

03.07.2007
Czyta się kilka minut
Do Afganistanu przyszła wiosna, a potem lato: tradycyjny sezon na pełnowymiarowe działania wojenne. I talibowie, i NATO zapowiadali ofensywy i rzucenie przeciwnika na kolana. Na razie obie strony odnotowują sukcesy, które pozwalają im poczuć się lepiej.
N

NATO przeprowadziło szereg akcji, głównie na południu kraju. Spektakularnym sukcesem było zabicie w maju w prowincji Helmand jednego z talibskich liderów, Mułły Dadullaha, i kilku jego współpracowników. Do poprawy sytuacji w Helmandzie doszło także dzięki brytyjskiej taktyce zawierania lokalnych porozumień ze starszyznami plemiennymi, w myśl których poszczególne wsie wolne byłyby od sił i NATO-wskich, i talibańskich. Brytyjczycy mogli odnotować jako sukces walki, które "pokojowe" wsie toczyły przeciw talibom; godzić się jednak musieli, że w innych miejscach talibowie umocnili się na dobre. Relatywny spokój jest w mateczniku talibów, prowincji Uruzgan, gdzie tamtejszy kontyngent holenderski prowadzi jeszcze bardziej defensywną politykę i nie szuka na siłę problemów.

O sukcesie mogą mówić też talibowie: osłabieni na południu, rozszerzają swą aktywność na...

8575

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]