Reklama

Ładowanie...

W Afganistanie bez zmian?

03.07.2007
Czyta się kilka minut
Do Afganistanu przyszła wiosna, a potem lato: tradycyjny sezon na pełnowymiarowe działania wojenne. I talibowie, i NATO zapowiadali ofensywy i rzucenie przeciwnika na kolana. Na razie obie strony odnotowują sukcesy, które pozwalają im poczuć się lepiej.
N

NATO przeprowadziło szereg akcji, głównie na południu kraju. Spektakularnym sukcesem było zabicie w maju w prowincji Helmand jednego z talibskich liderów, Mułły Dadullaha, i kilku jego współpracowników. Do poprawy sytuacji w Helmandzie doszło także dzięki brytyjskiej taktyce zawierania lokalnych porozumień ze starszyznami plemiennymi, w myśl których poszczególne wsie wolne byłyby od sił i NATO-wskich, i talibańskich. Brytyjczycy mogli odnotować jako sukces walki, które "pokojowe" wsie toczyły przeciw talibom; godzić się jednak musieli, że w innych miejscach talibowie umocnili się na dobre. Relatywny spokój jest w mateczniku talibów, prowincji Uruzgan, gdzie tamtejszy kontyngent holenderski prowadzi jeszcze bardziej defensywną politykę i nie szuka na siłę problemów.

O sukcesie mogą mówić też talibowie: osłabieni na południu, rozszerzają swą aktywność na...

8575

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]