Reklama

W Afganistanie bez zmian?

W Afganistanie bez zmian?

03.07.2007
Czyta się kilka minut
Do Afganistanu przyszła wiosna, a potem lato: tradycyjny sezon na pełnowymiarowe działania wojenne. I talibowie, i NATO zapowiadali ofensywy i rzucenie przeciwnika na kolana. Na razie obie strony odnotowują sukcesy, które pozwalają im poczuć się lepiej.
N

NATO przeprowadziło szereg akcji, głównie na południu kraju. Spektakularnym sukcesem było zabicie w maju w prowincji Helmand jednego z talibskich liderów, Mułły Dadullaha, i kilku jego współpracowników. Do poprawy sytuacji w Helmandzie doszło także dzięki brytyjskiej taktyce zawierania lokalnych porozumień ze starszyznami plemiennymi, w myśl których poszczególne wsie wolne byłyby od sił i NATO-wskich, i talibańskich. Brytyjczycy mogli odnotować jako sukces walki, które "pokojowe" wsie toczyły przeciw talibom; godzić się jednak musieli, że w innych miejscach talibowie umocnili się na dobre. Relatywny spokój jest w mateczniku talibów, prowincji Uruzgan, gdzie tamtejszy kontyngent holenderski prowadzi jeszcze bardziej defensywną politykę i nie szuka na siłę problemów.

O sukcesie mogą mówić też talibowie: osłabieni na południu, rozszerzają swą aktywność na...

8575

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]