Reklama

Vladimir Nabokov „Lolita” (1956)

Vladimir Nabokov „Lolita” (1956)

22.12.2016
Czyta się kilka minut
Panie i panowie przysięgli, przyznaję – po „Lolitę” Vladimira Nabokova sięgnęłam jako rówieśniczka tytułowej bohaterki, a więc w wieku, gdy trudno o lepszy podszept w wyborze lektur niż aura skandalu.
Poster filmu Stanleya Kubricka DOMENA PUBLICZNA
P

Podobnie jak temu szeregowcowi z amerykańskiej armii, o którym wspomina Alfred Appel junior we wstępie do jednego z wydań powieści, wystarczył mi akapit lub dwa, by uświadomić sobie bezmiar pomyłki. W przeciwieństwie jednak do uwięzionego w jednostce nieszczęśnika, rozczarowanego odkryciem, że to, co miało być pornografią, okazało się „cholerną literaturą”, nie cisnęłam ze złością w kąt niewielkiego, PIW-owskiego wydania w niebieskiej okładce. Wpadłam prosto w sieć zastawioną przez wyrachowanego szachistę, słusznie przekonanego o własnym geniuszu. Nieważne, że – nawet jak na nadmiernie oczytaną nastolatkę – nie miałam jeszcze w tej grze większych szans. Wystarczyło przeczucie, narastające z każdą kolejną stroną, że „Lolita” jest zgoła czymś innym, niż się wydaje. A że uczyłam się wtedy również angielskiego, gorliwie usiłowałam podczytywać oryginał, upajając się samą melodią „Lolita,...

2131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]