Reklama

Vinceró!

Vinceró!

14.09.2007
Czyta się kilka minut
Mariusz Treliński często mówił, że podczas pracy słucha wielu wykonań tworzących rodzaj "międzywykonania". Ale przy "La Boh?me" słuchał tylko jednego i nie dał sobie wmówić, że są jakieś inne. Wygrzebałem nawet historyczne - z Plácidem Domingo (Rodolfo) i Montserrat Caballé (Mim?). Nie! Istniało tylko jedno. Ten rytm, ta wibracja, ten głos...
O

Ona, Mirella Freni, Mim? - kruchoroślinny anioł, który w strachu przed śmiercią szuka nadziei w ramionach ostatniego bliskiego człowieka. I on, Luciano Pavarotti, Rodolfo - szalony artysta-poeta, rozedrgany, frenetyczny, który szybko odpowiada gorącym uczuciem, by równie szybko, w strachu przed chorobą - albo bliskością uczuć - uciec. Skrzywdzić. Zabić (miłość, nadzieję, życie).

Rodolfo był pierwszą rolą Pavarottiego na scenie. Był rok 1961, Luciano miał 26 lat. Co wiedział o miłości, o namiętności (pożądaniu) i nienawiści, o śmierci - o kilku najważniejszych i najtrudniejszych sprawach dla człowieka, o których chciał śpiewać całe życie?

Na pewno dużo wiedział o muzyce, operze - jego ojciec był chórzystą w teatrze operowym w rodzinnej Modenie. A jeśli nawet nie wiedział dużo o życiu, to miał świetnego przewodnika - Pucciniego. Muzykę...

4845

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]