Reklama

Ładowanie...

Vinceró!

14.09.2007
Czyta się kilka minut
Mariusz Treliński często mówił, że podczas pracy słucha wielu wykonań tworzących rodzaj "międzywykonania". Ale przy "La Boh?me" słuchał tylko jednego i nie dał sobie wmówić, że są jakieś inne. Wygrzebałem nawet historyczne - z Plácidem Domingo (Rodolfo) i Montserrat Caballé (Mim?). Nie! Istniało tylko jedno. Ten rytm, ta wibracja, ten głos...
O

Ona, Mirella Freni, Mim? - kruchoroślinny anioł, który w strachu przed śmiercią szuka nadziei w ramionach ostatniego bliskiego człowieka. I on, Luciano Pavarotti, Rodolfo - szalony artysta-poeta, rozedrgany, frenetyczny, który szybko odpowiada gorącym uczuciem, by równie szybko, w strachu przed chorobą - albo bliskością uczuć - uciec. Skrzywdzić. Zabić (miłość, nadzieję, życie).

Rodolfo był pierwszą rolą Pavarottiego na scenie. Był rok 1961, Luciano miał 26 lat. Co wiedział o miłości, o namiętności (pożądaniu) i nienawiści, o śmierci - o kilku najważniejszych i najtrudniejszych sprawach dla człowieka, o których chciał śpiewać całe życie?

Na pewno dużo wiedział o muzyce, operze - jego ojciec był chórzystą w teatrze operowym w rodzinnej Modenie. A jeśli nawet nie wiedział dużo o życiu, to miał świetnego przewodnika - Pucciniego. Muzykę...

4845

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]