Reklama

Ładowanie...

Usta teraźniejszości?

05.06.2007
Czyta się kilka minut
rys. M. Owczarek
1

1.

Igor Stokfiszewski napisał dwa manifesty dotyczące sytuacji poezji i komentującej ją krytyki: pierwszy, gniewny, o wyraźnie polemicznym nastawieniu w "Gazecie Wyborczej", drugi, wyważony, mocniej akcentujący jego własne poglądy - w "Tygodniku". Reakcje na te wypowiedzi wskazują, że Stokfiszewski dotknął problematyki zachęcającej do rozmowy i zmuszającej do określenia własnego stanowiska.

---ramka 491085|lewo|1---2.

Nadrzędna myśl obu manifestów jest bardzo jaskrawa. Zdaniem Stokfiszewskiego tworzona tu i teraz poezja powinna brać czynny udział w społecznej debacie, której przedmiotem jest dynamika zmieniającej się na naszych oczach polskiej rzeczywistości. I dalej: powinna uczestniczyć w toczącej się nieustannie walce światopoglądów, zajmując w niej stanowisko zbliżone do nowej lewicy, a więc także: powinna wspierać postawy...

5039

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]