Reklama

Usta teraźniejszości?

Usta teraźniejszości?

05.06.2007
Czyta się kilka minut
rys. M. Owczarek
1

1.

Igor Stokfiszewski napisał dwa manifesty dotyczące sytuacji poezji i komentującej ją krytyki: pierwszy, gniewny, o wyraźnie polemicznym nastawieniu w "Gazecie Wyborczej", drugi, wyważony, mocniej akcentujący jego własne poglądy - w "Tygodniku". Reakcje na te wypowiedzi wskazują, że Stokfiszewski dotknął problematyki zachęcającej do rozmowy i zmuszającej do określenia własnego stanowiska.

---ramka 491085|lewo|1---2.

Nadrzędna myśl obu manifestów jest bardzo jaskrawa. Zdaniem Stokfiszewskiego tworzona tu i teraz poezja powinna brać czynny udział w społecznej debacie, której przedmiotem jest dynamika zmieniającej się na naszych oczach polskiej rzeczywistości. I dalej: powinna uczestniczyć w toczącej się nieustannie walce światopoglądów, zajmując w niej stanowisko zbliżone do nowej lewicy, a więc także: powinna wspierać postawy...

5039

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]