Reklama

Uciekające życie

Uciekające życie

30.11.2003
Czyta się kilka minut
6 listopada minęło czterdzieści lat od śmierci jednego z twórców polskiej szkoły socjologii. Stanisław Ossowski - założyciel Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i wiceprezes Międzynarodowego Towarzystwa Socjologicznego, do dziś jest patronem kolejnych pokoleń polskich humanistów.
S

Stanisława Ossowskiego znałem dobrze i źle zarazem. Państwo Ossowscy byli bliskimi znajomymi oraz zawodowymi kolegami moich rodziców, profesorami tego samego co oni Uniwersytetu Warszawskiego, a nadto prawie sąsiadami, więc znałem ich “od zawsze". Z drugiej strony przez dwa pierwsze lata studiów nie miałem kontaktu z Profesorem. Na trzecim roku (1962/63) zapisałem się na Jego seminarium. Może to trzeba zresztą wyrazić inaczej: udało mi się na nie dostać. Wszyscy studenci socjologii szturmowali wówczas do drzwi Stanisława Ossowskiego. Gdy Profesor zobaczył, co się dzieje, jęknął i zrobił swego rodzaju kolokwium: kazał kandydatom napisać wypracowanie na temat, z grubsza biorąc: “Jaką socjologiczną książkę ostatnio czytałem i co o niej myślę". Wymieniłem wtedy “Przeminęło z wiatrem" i skomentowałem, że ta powieść daje lepszy obraz przedstawianego społeczeństwa niż wiele...

8441

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]