Reklama

U wrót czytania

U wrót czytania

13.10.2014
Czyta się kilka minut
Dzisiejszy rejwach wokół Elementarza musi budzić zaciekawienie każdego, kto zaznał lektury tegoż we wczesnych latach swej edukacji.
O

Oczywiście nie mamy tu na myśli nieciekawych prymusów, zawsze owczo ufnych w doktryny pedagogiczne, ani skrajnych nieuków, wilczo żerujących na streszczeniach z rzeczywistości. Naszymi rozważaniami nie zaciekawimy takoż ludzi, których treści pierwszych czytanek skrzywdziły, zniechęcając pokomplikowaniem do książek i skazanych tym samym na jeno oralne relacje dotyczące barw świata, wszechświata, życia roślin, bezkręgowców, kręgowców i bóstw. Zostańmy przy tych z nas, ewolucyjnie najbardziej gibkich, którzy przeszedłszy przez krwawą łaźnię nauczania początkowego, nie dali się odepchnąć od złotych wrót skarbca piśmiennictwa ojczystego i światowego oraz nie popadli w pomieszanie, czymże jest dobro, a czymże zło. Otóż zapytajmy nas samych, gibkich i bystrych, nie tyle o to, jak wspominamy panią od polskiego, gdyśmy byli pierwszakami, ale czymże był dla naszych rozumów ów Elementarz...

4292

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]