Reklama

Turek w kulisach

Turek w kulisach

03.04.2017
Czyta się kilka minut
Szalona opera Rossiniego w Teatrze Wielkim imponuje przede wszystkim precyzyjną robotą reżyserską.
N

Niewiele jest takich rodzeństw w teatrze, zwłaszcza operowym. Na domiar szczęścia David i Christopher Aldenowie są rodzeństwem bliźniaczym. Obydwaj należą do pokolenia amerykańskich modernistów-obrazoburców, jednak na tle coraz bardziej wystawnych i coraz mniej spójnych inscenizacji ich reżyseria operowa zadziwia precyzją środków wyrazu oraz szacunkiem wobec dzieła i widza.

„Katia Kabanowa” w reżyserii Davida Aldena przemknęła przez scenę TW-ON jak meteor i wielbiciele Janáčka do dziś po niej płaczą. „Turek we Włoszech” Gioacchina Rossiniego jest pierwszym owocem współpracy Christophera z warszawską sceną, zrealizowanym w koprodukcji z Festival d’Aix-en-Provence, Teatro Regio di Torino i Opéra de Dijon. O szokującej rzekomo nowoczesności libretta tej zwariowanej farsy, przywodzącej na myśl „Sześć postaci w poszukiwaniu autora” Pirandella, mówili wszyscy włącznie z reżyserem....

4151

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]