Reklama

Turcja neoosmańska

Turcja neoosmańska

26.03.2013
Czyta się kilka minut
Abdullah Öcalan, przywódca separatystów kurdyjskich z Turcji, już kilka razy ogłaszał kres wojny z Turcją, ale zawsze kończyło się na słowach.
T

Teraz może być inaczej. Jego oświadczenie – wygłoszone, co znamienne, 21 marca: w dniu święta Newroz, kurdyjskiego Nowego Roku – to deklaracja zawieszenia broni połączona z apelem, by bojownicy Robotniczej Partii Kurdystanu (PKK) wycofali się z terenu Turcji. Jeśli tak się stanie, wojna turecko-kurdyjska, która w ciągu 30 lat pochłonęła 40 tys. zabitych, zapewne dobiegnie końca. To oczywiście ważne dla pokoju w kraju i dla międzynarodowej pozycji Turcji. Ale nie tylko: oficjalna deklaracja Öcalana, że Kurdowie dążą tylko do poszerzenia swych praw w ramach Turcji, a nie do własnego państwa, a także skłonność władz w Ankarze, by na to przystać – wszystko razem zwiastuje zmianę fundamentalną: w nowej formie wraca świat osmański.
Czy szansa na pokój jest realna? Chyba tak. Po pierwsze, apel Öcalana nie jest jednostronną inicjatywą PKK, jak zawsze do tej pory, lecz owocem...

2021

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]