Reklama

Trzy rzędy ołowianych rur

Trzy rzędy ołowianych rur

z Berlina
16.03.2003
Czyta się kilka minut
Pomnikiem i wystawą, która odwiedzi po kolei niemieckie miasta, postanowiono w Republice Federalnej uczcić zbliżającą się 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Niemcy chcą upamiętnić to kluczowe dla polskiej tożsamości i pamięci wydarzenie, które w niemieckiej świadomości jest niemal nieobecne i często mylone, nawet przez czołowych polityków, z Powstaniem w Getcie Warszawskim.
Z

Zadna przyszłość nie jest tak otwarta jak przeszłość dziś, gdy zjawiskiem o wymiarze już globalnym staje się „powrót pamięci” - w Afryce (niewolnictwo), Ameryce (rachunek sumienia z tragedii Indian) i oczywiście w chyba każdym kraju Europy. I często bywa tak, że to, co minęło, jest na nowo rewidowane przez kolejne pokolenia. Równie często jednak pewne wydarzenia popadają w zapomnienie, w cień tematów, które akurat są „w modzie”. Aby przeciwdziałać takim tendencjom, kilka lat temu w Niemczech utworzono ponadpartyjne stowarzyszenie „Przeciw zapomnieniu - na rzecz demokracji”. Założyciele,wśród których znaleźli się także pierwszoplanowi politycy - jak socjaldemokraci Hans Koschnick i Hans-Jochen Vogel (były przewodniczący SPD) czy Hanna-Renate Laurien z CDU - zamierzali w ten sposób zapobiec również aktywności niemieckich neonazistów.

Właśnie z inicjatywy stowarzyszenia „Przeciw...

7753

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]