Reklama

Tradycyjni? Liberalni?

Tradycyjni? Liberalni?

06.02.2005
Czyta się kilka minut
O Turcji trudno mówić w sposób kategoryczny. W paradoksy obfituje zwłaszcza życie codzienne.
C

Choć istniejąca od 1923 r. Republika Turecka w 97 proc. leży w Azji, to przez ostatnie pięć wieków było inaczej: mimo że kraj rozciągał się na trzech kontynentach (Europa, Azja, Afryka), jego centrum polityczne i ekonomiczne leżało w Europie (stolica, a także Saloniki i Adrianopol). W XIX w., gdy Imperium Osmańskie chyliło się ku upadkowi, nazywano je “chorym człowiekiem Europy". Komplement to nie był, ale w kwestii przynależności do Starego Kontynentu nie było wątpliwości.

Po decyzji Unii o rozpoczęciu z Ankarą negocjacji w tym roku, w wielu krajach (głównie Francji i Niemczech, gdzie mieszka po kilka milionów muzułmanów) ożywa debata, czy Turcy są Europejczykami i jak ich obecność wpłynie na Unię. Tym bardziej, że Turcją rządzi Partia Sprawiedliwości i Rozwoju Recepa Tayyipa Erdogana, mająca opinię ugrupowania “umiarkowanych islamistów", co budzi złe...

3297

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]