Reklama

Tradycja i serce

Tradycja i serce

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Niedawno, niedawno temu, nie za siedmioma górami i lasami, ale w dużym mieście, do pewnego liberalnego proboszcza przyszedł konserwatywny parafianin. "Nowy papież nas zawiódł" - powiedział. "A to czemu? Przecież nosi czerwone buty od Prady, czapkę św. Mikołaja, a jako pastorału używa krzyża papieża Piusa IX" - zdumiał się liberalny proboszcz, który w gruncie rzeczy był człowiekiem o umiarkowanych poglądach. "Ale nie wypełnia Bożej woli" - zaoponował konserwatysta. "Aha?" - mruknął proboszcz, zastanawiając się, co jest wolą Bożą względem niego samego. "Kobiety nie powinny pojawiać się przy ołtarzu, czytać lekcji w czasie Mszy, prowadzić chóru, a już broń Boże rozdawać Komunii, nawet jeśli są zakonnicami".
"

"No tak" - odpowiedział proboszcz, myśląc o swojej organistce i lektorkach, bez których parafia pewnie by nie funkcjonowała należycie. "I powinien przywrócić łacinę w całym Kościele, bo to jest język samego Boga". "Właściwie powinien nakazać odprawianie Mszy po aramejsku, bo tym językiem mówił Jezus" - dorzucił proboszcz. "A księża powinni zawsze nosić koloratki i tonsury. Wtedy nie mieliby pokus cielesnych". "No tak. Jak Apostołowie" - uśmiechnął się liberalny proboszcz. "Niech ksiądz ze mnie nie kpi. Ja tylko chcę powrotu tradycji!" - lekko podniósł głos konserwatywny parafianin. "A co to jest tradycja?" - zapytał proboszcz. "Tak jak było kiedyś. Gdy dorastałem".

"Dlaczego twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?" - zapytano Jezusa. Nie chodziło o higienę osobistą, ale o rytuał religijny. Jezus postępując tak,...

2553

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]