Reklama

Tobołek z brudną bielizną

Tobołek z brudną bielizną

19.08.2008
Czyta się kilka minut
"Wybaczcie - macie moją duszę, a ja waszą kasę". Zmarły przed czterema laty Charles Bukowski w mocnym dokumentalnym portrecie.
P

Przylgnęła do niego gęba cynika i obrazoburcy. Nieźle się zresztą napracował, by na nią zasłużyć. Jednocześnie miał pretensje do dziennikarzy czy krytyków, że tak łatwo kupują ten wizerunek. A potem z powodzeniem sprzedają go w mediach. Bukowski, jak mało który pisarz w XX w., stał się zakładnikiem swej legendy. Dokumentalny film Johna Dullaghana próbuje przegryźć się przez nią i pokazać twórcę "Faktotum" takim, jakim był naprawdę. Sam na sam ze sobą.

Z nieodłączną butelką, z twarzą oszpeconą przez czyraki, Bukowski przemawia do nas z niezliczonej ilości fotografii, archiwalnych filmów, ze wspomnień tych, którzy go znali. Przed kamerą licytują się anegdotami o upadłym mistrzu: żona, nieślubna córka, wierny wydawca, aktorzy Sean Penn i Harry Dean Stanton, muzyk Tom Waits, reżyserzy Taylor Hackford i Barbet Schroeder (twórca "Ćmy barowej" z 1987 r. - filmowej...

3798

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]