To jedynie początek

Czy pamiętacie dzień, w którym nabraliście pełnej świadomości, że naprawdę wierzycie w Jezusa? Trudno to sobie przypomnieć? A czy wiecie może, kiedy zaczęło się chrześcijaństwo? To równie trudne pytanie. Jedni za początek uznają stworzenie świata lub dzień, gdy Maryja w Nazarecie powiedziała Bogu "tak. Inni twierdzą, że początkiem chrześcijaństwa było głoszenie Królestwa Bożego przez Jezusa. Jeszcze inni wiążą go z wydarzeniem Śmierci i Zmartwychwstania albo z Zielonymi Świętami. Jedynym, który dostrzegł początek chrześcijaństwa w uczcie weselnej i cudzie przemiany wody w wino, był św. Jan.

08.01.2007

Czyta się kilka minut

Nazwał ten cud początkiem znaków Jezusa i chwilą, gdy uwierzyli w niego jego uczniowie. Bo chrześcijaństwo tylko po części od zależy od Bożej interwencji. W równej mierze zależy od nas.

Znamy na pamięć niemal wszystkie szczegóły opowiadania o godach weselnych w Kanie Galilejskiej. Zawarte w nim kłopotliwe bogactwo symboliki zainspirowało krytycznych egzegetów do zakwestionowania autentyczności wydarzenia. Niektórzy pragnęli widzieć w tym fragmencie Ewangelii jedynie interpolację starożytnej legendy o Dionizosie. Wierzono, że greckie bóstwo wina zasypia na zimę, by na wiosnę obudzić się do życia. Do świątyni przynoszono puste naczynia, a kapłani potajemnie napełniali je winem, dając do picia zgromadzonemu ludowi. Ale cud w Kanie to nie prymitywne bachanalia ku uciesze gawiedzi. Nie jest to nawet cud na zamówienie Matki, pragnącej ratować prestiż ubogich żeńców. To znak prowokujący do odpowiedzi na pytanie, kim On jest, kim byliśmy lub jesteśmy bez Niego i kim możemy stać się dzięki Niemu?

Zdaniem św. Augustyna sześć kamiennych stągwi to symbol sześciu epok historii zbawienia, reprezentowanych przez: Adama i Ewę, Noego, Abrahama, Dawida, Daniela i Jana Chrzciciela. Każda z tych postaci, chociaż bliska Bogu, bez Chrystusa była niepełna, jakby nie w pełni opowiedziana. Dopiero dzięki Jezusowi i jego godzinie krzyża można zrozumieć, dlaczego pierwsi rodzice zgrzeszyli, Noe zbudował drewnianą Arkę, a Abraham niósł drzewo na ofiarowanie syna.

Do sześciu stągwi kamiennych, świecących pustkami na weselu w Kanie, można dodać kilka innych, też świecących pustkami na różnych weselnych ucztach, gdzie jest obfitość wszystkiego, a mimo to ucztujący są nienasyceni. Myślę o stągwiach skamieniałego sumienia, skostniałych relacji międzyludzkich, małoduszności i życia chrześcijańskiego, koniunkturalnie zasłuchanego w to, co powiedzą kreatorzy opinii publicznej, a nie czyniącego tego, co mówi Chrystus. Myślę o kamiennych stągwiach przesadnego formalizmu i bezosobowej urzędowości. Pora zacząć napełniać je wodą niczym duchem i cierpliwie czekać, aż zostanie ona przemieniona w wino. Pośrednikiem tej przemiany jest Jezus. Tak jak przemienił stare żydowskie rytuały oczyszczeń w święto radości i wesela, tak samo jest pośrednikiem odnowy Kościoła i świata, w którym żyjemy. Aż trudno uwierzyć, że chrześcijanie lękają się takiej przemiany.

Chrześcijaństwo dla każdego z nas zaczyna się wtedy, kiedy przemieniamy świat, albo gdy przemienia się nasz świat. Jest to zawsze tylko początek. Jak u Jezusa. On przemienił wodę w wino, by w Wieczerniku dokonała się jeszcze inna przemiana: wina w krew.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 02/2007