Reklama

To jedynie początek

To jedynie początek

08.01.2007
Czyta się kilka minut
Czy pamiętacie dzień, w którym nabraliście pełnej świadomości, że naprawdę wierzycie w Jezusa? Trudno to sobie przypomnieć? A czy wiecie może, kiedy zaczęło się chrześcijaństwo? To równie trudne pytanie. Jedni za początek uznają stworzenie świata lub dzień, gdy Maryja w Nazarecie powiedziała Bogu "tak. Inni twierdzą, że początkiem chrześcijaństwa było głoszenie Królestwa Bożego przez Jezusa. Jeszcze inni wiążą go z wydarzeniem Śmierci i Zmartwychwstania albo z Zielonymi Świętami. Jedynym, który dostrzegł początek chrześcijaństwa w uczcie weselnej i cudzie przemiany wody w wino, był św. Jan.
N

Nazwał ten cud początkiem znaków Jezusa i chwilą, gdy uwierzyli w niego jego uczniowie. Bo chrześcijaństwo tylko po części od zależy od Bożej interwencji. W równej mierze zależy od nas.

Znamy na pamięć niemal wszystkie szczegóły opowiadania o godach weselnych w Kanie Galilejskiej. Zawarte w nim kłopotliwe bogactwo symboliki zainspirowało krytycznych egzegetów do zakwestionowania autentyczności wydarzenia. Niektórzy pragnęli widzieć w tym fragmencie Ewangelii jedynie interpolację starożytnej legendy o Dionizosie. Wierzono, że greckie bóstwo wina zasypia na zimę, by na wiosnę obudzić się do życia. Do świątyni przynoszono puste naczynia, a kapłani potajemnie napełniali je winem, dając do picia zgromadzonemu ludowi. Ale cud w Kanie to nie prymitywne bachanalia ku uciesze gawiedzi. Nie jest to nawet cud na zamówienie Matki, pragnącej ratować prestiż ubogich żeńców...

2752

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]