Reklama

Tłumaczenie

Tłumaczenie

05.09.2017
Czyta się kilka minut
Nie od dziś próbujemy wyjaśniać, zwłaszcza wszystkim nagle rozczarowanym i przestraszonym, że rejon Europy, w którym przyszło nam żyć, jest szalenie specyficzny.
N

Nie mamy tu zamiaru drzeć szat, rozpaczać, poniżać bądź to wywyższać, a jeno rzec kilka słów o inności.

Premier tutejszego rządu ma absolutną rację krytykując prezydenta Francji za jego skądinąd słuszną z punktu widzenia logiki polityka Zachodu wypowiedź o Polsce. To prawda: prezydent Francji nie ma, bo nie może mieć pojęcia o Europie Wschodniej. Mógłby – owszem, gdyby bądź tu przyszedł na świat, bądź poświęcił życie na studiowanie praktyk, teorii, wierzeń i mniemań charakterystycznych dla Europejczyka Wschodniego. Co najmniej trzy gigantyczne dorzecza i zlewnie plus limes masła i oliwy dzielą Francuza od konceptu, smaku i manualu destylacji kartofla, a co dopiero od tutejszego rozumienia idei państwa, demokracji, wolności i tym podobnych urządzeń. Nie ma w tym pojmowaniu niczego wspólnego, jest za to rodzaj zmyłki i pomyłki, bowiem cudem jakimś niebywałym na ćwierć...

3895

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie bardzo widzę związek miedzy poszczególnymi wątkami.

J'a moge.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]