Reklama

Tkacze?

Tkacze?

18.07.2004
Czyta się kilka minut
Nieformalną stolicą sztuki tkackiej pozostaje Łódź. Dotyczy to zarówno włókiennictwa, jak i sztuki wysokiej. Zorganizowana w tutejszej Galerii Patio wystawa pt. Oblicza tkaniny próbuje po raz kolejny pokazać, że tkanina artystyczna to pojęcie, które dziś płynnie rozprzestrzenia się na wszelkie aspekty ekspresji plastycznej.
D

Do tak pomyślanej wystawy zaproszono siedmioro artystów. Połączyła ich intuicja kuratora. Powstała dość zaskakująca, ale w pełni uprawniona wizja sztuki, która gdzieś u swych początków - w pierwszej inspiracji, pomyśle, materiale - miała tkaninę. Zostało z niej niewiele, nić jedynie, ale może to wystarczy. Nić przewodnia, nić łącząca, nić jako spoiwo. Jeśli tylko uprzytomnimy sobie, że malarskie płótno to także nić, że kartki książki nadal bywają zszywane, to nasze myślenie o szyciu, tkaniu, tkaninie rozszerza się.

Artyści, którzy biorą udział w wystawie, należą do różnych środowisk i pokoleń. Mają odmienne wizje tego, co w rejonach zbliżonych do tkaniny artystycznej może powstawać. Iwona Demko z Krakowa rzeźbi w różowej, miękkiej tkaninie, z której szyje duże, obłe formy o wyraźnie biologicznym rodowodzie. Te niedookreślone ni to poduchy, ni to pufy...

4780

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]