Reklama

Ładowanie...

Teruma

16.02.2010
Czyta się kilka minut
Księga Wyjścia 25, 1 - 27, 19
W

Wszystkie pozostałe rozdziały Księgi Wyjścia poświęcone są Przybytkowi zwanemu też Świątnicą. Nawet następujący kilka rozdziałów dalej opis wydarzeń o kulcie Złotego Cielca jest powiązany z Przybytkiem. Część rabinów (na przykład Sforno, włoski rabin z XVI wieku) skłonna jest wręcz twierdzić, że Przybytek powstał po to właśnie, by uniknąć idolatrii pośród Żydów. Twierdzono, że u stóp góry Synaj Żydzi osiągnęli wysoki stopień świętości i na każdym z Hebrajczyków spoczywała Szechina - duch boski - który potem spoczął na Świątnicy. Izrael jednak spadł z wysokiego poziomu duchowości, co się ujawniło w kulcie Złotego Cielca i trzeba było stworzyć rodzaj wspólnego sanktuarium. Potrzeba kultu i oddania czci potężniejszym niż my siłom jest w nas przemożna, rozumują rabini. Nie potrafimy zachować wiary bez rytuału i dlatego Bóg nauczył swój lud właściwego rytuału i nakazał zbudować...

4565

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]