Reklama

Terroryści zabijają islam

17.10.2004
Czyta się kilka minut
Religia i polityka. Te dwa słowa są kluczem do zrozumienia problemów Iraku. Fundamentalną różnicą między kulturą Zachodu, a światem muzułmańskim jest nierozerwalna więź między polityką a islamem. Religia stanowi siłę usprawiedliwiającą politykę.
T

TOMASZ LISIECKI: - Jest Ksiądz Arcybiskup przedstawicielem kultury i religii, której reprezentantów nazywa się w Iraku krzyżowcami. Porywa się ich, więzi, ścina się im głowy...

ABP JEAN BENJAMIN SLEIMAN: - Wielu muzułmanów bezmyślnie nazywa chrześcijan krzyżowcami. Tak mówiło się o nas także podczas wojny w Libanie. Różnica polega na tym, że dziś prezydent Bush również używa tego określenia - lepiej zresztą, żeby mając na myśli walkę z dawnym reżimem posługiwał się słowem dżihad... Naród iracki nie potrafi zrozumieć, że nie chodzi o krucjatę w sensie historycznym. Można przecież robić krucjatę np. przeciwko zbrodni prostytucji. Ale islam ma wielką trudność z myśleniem o innych.

- Ksiądz Arcybiskup jest Libańczykiem i dobrze zna realia konfliktu między Hez-bollahem a Izraelem. Czy ta wiedza pozwala zrozumieć...

6576

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]