Reklama

Ten jeden list

Ten jeden list

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Ukazał się w Rzeczpospolitej 22 grudnia 2005, na dole drugiej strony. W natłoku komentarzy do najnowszych wydarzeń jest pewnie małym tylko ułamkiem marginesu. Ale sądzę, że jest znaczący o wiele bardziej, niż doraźnie może się wydawać, i że pytania, które rodzi, pozostają ważne właśnie teraz, w kalendarzu otwierającym się na nowe daty i nowy, tak gromko zapowiadany rozdział teraźniejszości.
M

Mirosław Chojecki, zasłużony wydawca niezależny z czasów podziemnej opozycji, dziś współtwórca Stowarzyszenia Wolnego Słowa, opublikował “List do Adama Michnika", będący odpowiedzią na jego niedawny apel - najpierw na wykładzie w Auditorium Maximum UW, potem w “Gazecie Wyborczej" (“Wściekłość i wstyd, smutek i duma", 17-18 grudnia 2005) - o “polsko--polski gest przebaczenia i pojednania". List jest bardzo lakonicznym odrzuceniem apelu, a zarazem sądem moralnym nad jego autorem. Odrzucenie apelu motywuje Chojecki tym, że przywołanie przez Michnika przykładu pojednawczego orędzia biskupów polskich do niemieckich sprzed 40 lat jest nadużyciem, bo nie ma tu punktów stycznych. Sąd moralny wyrażony został w wielu słowach tak mocnych, jak “naginasz honor do spraw niehonorowych", “używasz niecnych chwytów publicystycznych", “co się z Tobą porobiło?", “kiedyś byliśmy przyjaciółmi"....

2846

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]