Reklama

Telefon do Europy

Telefon do Europy

30.06.2009
Czyta się kilka minut
Kończy się półrocze prezydencji czeskiej. UE jakoś to przeżyła, mimo kryzysu rządowego w Pradze i różnych "manewrów" prezydenta-eurosceptyka Václava Klausa. 1 lipca przewodnictwo obejmuje Szwecja. Mało kto pamięta, że także Skandynawowie byli kiedyś, na początku, eurosceptykami. Zmieniło się to dzięki dobrej robocie, jaką wykonał liberalno-konserwatywny premier Fredrick Reinfeldt. Na szczęście, gdyż teraz oczekiwania od szwedzkiej prezydencji są bardzo wysokie: jak radzić sobie w polityce europejskiej z kryzysem, jak przygotować wspólne stanowisko na światowy szczyt klimatyczny w grudniu w Kopenhadze itd.
N

No i jest oczywiście - "Lizbona": po planowanym na październik, powtórnym referendum w Irlandii (miejmy nadzieję, że tym razem zakończonym wynikiem pozytywnym), musi wejść w życie traktat lizboński, jeśli Unia ma w ogóle odgrywać jakąś rolę jako global player. Przydałaby się też wreszcie porządna debata o deficycie demokracji w unijnych strukturach, bo choć rosną kompetencje Parlamentu Europejskiego (jego przewodniczącym zostanie, miejmy nadzieję, Jerzy Buzek), to Unia nie jest demokracją, a Europejczycy długo jeszcze nie będą gotowi na uczynienie wielkiego kroku w kierunku jakichś "Stanów Zjednoczonych Europy". Pozostaną też różnice - narodowe, mentalne, językowe... I bardzo dobrze, bo one czynią Europę fascynującą.

Potężnym wyzwaniem może okazać się w drugiej połowie 2009 r. kryzys. Można sobie wyobrazić, jak wyglądałyby niemal bankrutujące dziś Węgry i ...

2088

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]