Reklama

Tatry, Dionizos...

Tatry, Dionizos...

18.10.2007
Czyta się kilka minut
Festiwal Muzyczny Polskiego Radia dowodzi, że twórcze kształtowanie programu jest równie ważne, jak udział wybitnych wykonawców.
N

Na festiwal "Szymanowskiego światy dalekie i bliskie" złożyło się 7 koncertów w warszawskim Studio Koncertowym im. Lutosławskiego, transmitowanych na żywo w Programie II. Zdecydowanie najbardziej konwencjonalna inauguracja umożliwiła spojrzenie "z lotu ptaka" na trzy style Szymanowskiego: wczesny, jeszcze wyraźnie straussowski w "Uwerturze koncertowej", środkowy, reprezentujący krąg inspiracji orientalnych, antycznych i klimatów impresjonistyczno-skriabinowskich w I Koncercie skrzypcowym i wreszcie cierpki, folkloryzujący i pulsujący pierwotną energią w IV Symfonii "Koncertującej". Rosjanin Siergiej Stadler, trochę zbyt akademicki w interpretacji konce­rtu skrzypcowego, oraz fiński pianista Henri Sigridsson w IV Symfonii nie zapisali się w pamięci tak wyraziście, jak pysznie brzmiąca Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Kazimierza Korda.

...

5906

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]