Reklama

Ładowanie...

Tatry, Dionizos...

18.10.2007
Czyta się kilka minut
Festiwal Muzyczny Polskiego Radia dowodzi, że twórcze kształtowanie programu jest równie ważne, jak udział wybitnych wykonawców.
N

Na festiwal "Szymanowskiego światy dalekie i bliskie" złożyło się 7 koncertów w warszawskim Studio Koncertowym im. Lutosławskiego, transmitowanych na żywo w Programie II. Zdecydowanie najbardziej konwencjonalna inauguracja umożliwiła spojrzenie "z lotu ptaka" na trzy style Szymanowskiego: wczesny, jeszcze wyraźnie straussowski w "Uwerturze koncertowej", środkowy, reprezentujący krąg inspiracji orientalnych, antycznych i klimatów impresjonistyczno-skriabinowskich w I Koncercie skrzypcowym i wreszcie cierpki, folkloryzujący i pulsujący pierwotną energią w IV Symfonii "Koncertującej". Rosjanin Siergiej Stadler, trochę zbyt akademicki w interpretacji konce­rtu skrzypcowego, oraz fiński pianista Henri Sigridsson w IV Symfonii nie zapisali się w pamięci tak wyraziście, jak pysznie brzmiąca Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Kazimierza Korda.

...

5906

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]