Reklama

Szturm wiślany na Zachód

Szturm wiślany na Zachód

05.03.2007
Czyta się kilka minut
Mistrzostwa świata w piłce ręcznej. Na polsko-niemieckim finale prezydent Lech Kaczyński wraz z prezydentem Horstem Köhlerem wykonują piękny gest. Pierwszy przewiesza przez ramię szalik niemieckich fanów, drugi - szalik biało-czerwony. Tysiące widzów patrzą na ten gest przyjaźni. A jak wyglądają stosunki polsko-niemieckie nie od sportowego święta, ale na co dzień?.
P

Przede wszystkim pojawiły się głosy wątpiące w autentyczność gestu polityków. Niemieccy fani, podczas tego samego meczu, podnieśli wielki plakat z napisem: "Kochani Polacy, możecie mieć nasze samochody, ale nie tytuł". Można było potraktować ten głupkowaty plakat jako prymitywny wybryk. Jednak z Polski nadszedł potężny ogień. Dzień wcześniej brat prezydenta rozpętał prawdziwy "wiślany szturm" na Niemcy. Szef rządu strzelił zarzutami. "Czy to Polska wzbrania się przed ostatecznym uznaniem stosunków własnościowych na jednej trzeciej terytorium Niemiec? Czy to Polska próbuje zrewidować obraz historii, tak by przenieść część odpowiedzialności z oprawców na ofiary? Albo czy to w Polsce mniejszość niemiecka musi znosić tak drastyczne restrykcje jak zakaz rozmawiania w ojczystym języku z własnymi dziećmi?" - pytał poirytowany. Rewanżyzm wypędzonych, fałszowanie historii, polityka...

7309

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]