Reklama

Sztuka szlachetna

Sztuka szlachetna

17.08.2020
Czyta się kilka minut
S

Szebna był po królu Ezechiaszu najważniejszą personą w upadającym państwie judzkim oraz twórcą antyasyryjskiej polityki potępianej przez Izajasza. „Tak mówi Pan, Bóg Zastępów: Pan odrzuci cię potężnym ciosem – ostrzegał prorok. – Pochwyci cię, skręci, zwinie cię w kłębek, rzucając jak piłką po przestronnej ziemi! Tam umrzesz i tam też pójdą twoje wspaniałe rydwany, bo przynosisz hańbę swojemu panu! Z twojego stanowiska cię strącę i zrzucę cię z twojego urzędu”.

I tak, kiedy mieszkańcy Jeruzalem przygotowywali się do odparcia nadciągających wojsk asyryjskich, Szebna doglądał budowy monumentalnego mauzoleum upamiętniającego jego dokonania. Nie wiedział, czy nie chciał wiedzieć, że nadchodząca klęska jest skutkiem psucia państwa przez niego i jemu podobnych „pasterzy ludu”. Tym bardziej nie dostrzegał w działaniach polityczno-militarnych Asyrii palca Bożego. Psalmista przestrzega...

2866

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]