Reklama

Sztuka rozumienia Rosji

Sztuka rozumienia Rosji

02.04.2017
Czyta się kilka minut
W państwie Putina dorasta pokolenie ludzi, którzy wiedzy o świecie szukają samodzielnie w sieci, a nie w telewizyjnej propagandzie. Niektórzy przeżyli właśnie polityczną inicjację.
Protest w Moskwie, 26 marca 2017 r. Fot. Sergei Karpukhin / REUTERS / FORUM
N

Nastroje panujące w rosyjskiej stolicy dobrze oddają dwie świeżo otwarte wystawy. Ich przesłanie okazuje się ważne – także w aktualnym klimacie politycznym.

Oto Muzeum Współczesnej Historii Rosji próbuje zmierzyć się z setną rocznicą rosyjskiej rewolucji. Wystawa „1917. Kod rewolucji” nie proponuje jednak żadnej interpretacji. Dla zrozumienia jej zamysłu ważniejsze jest nie to, co zdecydowano się pokazać, ale to, czego Rosjanie na niej nie zobaczą. Nie ma bowiem ani masowych bolszewickich represji, ani zamordowanej rodziny carskiej, ani zatrzymanej na rogatkach Warszawy w sierpniu 1920 r. próby przeniesienia rewolucji na Zachód. Na podświadomość oddziałuje wprawdzie gablota ze skórzaną kurtką czekisty – w tamtych czasach, a także w rosyjskiej pamięci taka kurtka była jednym z rytualnych atrybutów funkcjonariuszy aparatu terroru stworzonego przez Feliksa Dzierżyńskiego – ale...

13342

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]