Reklama

Szpetna szesnastoletnia

Szpetna szesnastoletnia

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Łatwość niwelatorskich gestów w odniesieniu do literatury współczesnej mówi więcej o samopoczuciu czy stanie ducha polskiej krytyki niż o faktycznej kondycji samej literatury.
-

---ramka 401839|prawo|1---Utyskiwania na katastrofalny stan współczesnej poezji i prozy są z reguły odpryskiem dość nieskomplikowanego, choć skrywanego wstydliwie syndromu społecznej nieprzydatności, który doskwiera “interpretatorom" aspirującym do roli “prawodawców". Socjopsychologiczny mechanizm owej frustracji karmi się nieodmiennie nowoczesnym mitem “inteligencji", który to mit, na skutek fatalnego splotu historycznych i politycznych okoliczności, trwa w polskiej świadomości w niezmienionym kształcie praktycznie od końca XIX wieku.

Rola społeczna przeciw tożsamości

Niezbywalną częścią tego mitu - przechowywanego w skarbcu społecznej świadomości niczym najświętsza relikwia - jest przekonanie, że jedynym wiarygodnym wskaźnikiem wartości ludzkich sądów jest ich społeczne uprawomocnienie, moc publicznego oddziaływania. Dlatego...

17565

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]