Reklama

Szoftim

Szoftim

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Księga Powtórzonego Prawa, 16, 18 - 21, 9
M

Mojżesz powiada, że życie żydowskie po jego śmierci ma się opierać na czterech filarach. Po pierwsze - na kulcie świątynnym. Po zdobyciu ziemi obiecanej Bóg wybierze sobie miejsce "na mieszkanie dla imienia swego". Tam będzie sprawowany kult, składać się będzie ofiary i radować dobrami, które ręka ludzka osiągnęła. Trzy razy do roku każdy mężczyzna ma tam przybyć i przynieść dary, a dar "zależny będzie od błogosławieństwa Pana, Boga twego, jakim cię obdarzy" (Pwt 16, 17). Cały naród w ten sposób pozostanie w duchowej łączności, pielgrzymując i spotykając się w oznaczone dni.

Drugim filarem jest jednolity system sądów. W każdym mieście ustanowiony ma zostać sąd sprawiedliwy, bo bez tego nie zachowają Izraelici prawa do ziemi, którą dał im Pan. Talmud nakazuje, by w kwestiach finansowych orzekało najmniej trzech sędziów, a dwudziestu trzech w sprawach...

4309

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]