Reklama

Ładowanie...

Szoftim

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Księga Powtórzonego Prawa, 16, 18 - 21, 9
M

Mojżesz powiada, że życie żydowskie po jego śmierci ma się opierać na czterech filarach. Po pierwsze - na kulcie świątynnym. Po zdobyciu ziemi obiecanej Bóg wybierze sobie miejsce "na mieszkanie dla imienia swego". Tam będzie sprawowany kult, składać się będzie ofiary i radować dobrami, które ręka ludzka osiągnęła. Trzy razy do roku każdy mężczyzna ma tam przybyć i przynieść dary, a dar "zależny będzie od błogosławieństwa Pana, Boga twego, jakim cię obdarzy" (Pwt 16, 17). Cały naród w ten sposób pozostanie w duchowej łączności, pielgrzymując i spotykając się w oznaczone dni.

Drugim filarem jest jednolity system sądów. W każdym mieście ustanowiony ma zostać sąd sprawiedliwy, bo bez tego nie zachowają Izraelici prawa do ziemi, którą dał im Pan. Talmud nakazuje, by w kwestiach finansowych orzekało najmniej trzech sędziów, a dwudziestu trzech w sprawach...

4309

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]