Sześćdziesiąty dziewiąty

W listopadzie 1968 r. Serge Gainsbourg i Jane Birkin nagrywają w Londynie piosenkę z refrenem: „Sześćdziesiąt dziewięć – erotyczny rok”. 13 miesięcy później na torze Altamont osiemnastolatek zostaje...

Reklama

Ładowanie...

Sześćdziesiąty dziewiąty

09.12.2019
Czyta się kilka minut
W listopadzie 1968 r. Serge Gainsbourg i Jane Birkin nagrywają w Londynie piosenkę z refrenem: „Sześćdziesiąt dziewięć – erotyczny rok”. 13 miesięcy później na torze Altamont osiemnastolatek zostaje złożony w ofierze nowej dekadzie. Dzieje toczą się na opak.
Festiwal Woodstock, sierpień 1969 r. ELLIOTT LANDY / MAGNUM PHOTOS / FORUM
U

Ukazała się u nas gruba (arcy­ciekawa, choć niestety niechlujnie zredagowana) książka Jona ­Savage’a „1966. Rok, w którym eksplodowała dekada”. Autor dowodzi, że tytułowy rok był przełomowy dla Zachodu, zważywszy na przemiany w modzie i przede wszystkim na eskalację protestów antywojennych i ruchów na rzecz praw rozmaitych wykluczonych grup społecznych. Ten ferwor miał znaleźć swoją kulminację w rozwibrowanym od ulicznych emocji roku 1968 – Warszawa, Paryż, Londyn, Berlin, Miasto Meksyk, Praga to tylko niektóre ogniska napięć i otwartych konfliktów.

Liczba zeszłorocznych publikacji wspominających ’68 sięgała ekstatycznych rekordów. Jakby 50 lat temu zaczęła się nasza współczesność.

BO TEŻ ROK 1968 WIELE NAOBIECYWAŁ. Był czasem rewolty, która miała przynieść trwałe zmiany w świadomości. Tlił się w nim też puls flower-power. Premierę miał...

14237

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]