Szczerość nie popłaca
Szczerość nie popłaca
Najgorzej bowiem ze szczerością jest w życiu literackim. Wedle ewolucyjnej teorii naturalnego niedoboru, pisarzy, którzy cenią swój geniusz, jest więcej niż pisarzy w ogóle, zaś pisarzy w ogóle jest zdecydowanie mniej niż piszących o nich krytyków. Jasne jest, że gdyby krytycy byli szczerzy, to pisarzy byłoby jeszcze mniej, bo pozabijaliby się, wrażliwi, z rozpaczy. A jakby nie było pisarzy, to o czym mieliby pisać krytycy? O innych krytykach? To robią po godzinach pracy. Rozumowanie jest banalnie proste i dlatego nie wolno zarzucać krytykom, że są nieszczerzy, bo szczerość stoi w sprzeczności z racją ich istnienia. Szczery krytyk to martwy krytyk. Wyjątkiem są tylko ci, którzy są martwi zawczasu, ale im nawet Axel Springer nie pomoże.
Każdy mężczyzna pisze w ankiecie matrymonialnej, że jego ukochana ma być szczera (pisze oprócz tego, że musi być zarazem...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]