Reklama

Szczątkowy Park Narodowy

Szczątkowy Park Narodowy

22.12.2015
Czyta się kilka minut
Jedno słowo w ustawie o ochronie przyrody sprawiło, że od 2001 r. nie powstał w Polsce ani jeden park narodowy. A powstać powinno kilka. Choćby ten na Pogórzu Przemyskim.
Połonina Kalwaryjska, okolice Pacławia na Pogórzu Przemyskim Fot. Waldek Sosnowski
D

Do celu było jeszcze kilkadziesiąt metrów w linii prostej, tak przynajmniej wskazywał GPS. Żeby dotrzeć na miejsce, trzeba było jednak mocno nadłożyć drogi. Trawersować w dół zbocze wąwozu, długim susem pokonać potok, wspiąć się na przeciwległe zbocze, po drodze chwytając się bukowego pnia. Kilkaset metrów niżej, w Wojtkowej, wzdłuż wojewódzkiej drogi na Krościenko, meandrował Wiar. Tu, na górze, nie było słychać ani aut, ani rzeki. Zamiast tego raz po raz odzywał się ni to gwizd, ni to klekot. Szukaliśmy jego autora – orlika krzykliwego, który na jednej z kilkusetletnich jodeł uwił gniazdo. To jej współrzędne wskazywał GPS.

Gniazdo wypatrzyliśmy dopiero przez lornetkę. Było ogromne – ptaki używały go prawdopodobnie od wielu sezonów lęgowych, co roku dokładając gałęzi, korzeni, trawy – ale doskonale maskowało się wśród igliwia. Z perspektywy ziemi trzeba było wierzyć na słowo...

14004

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]