Reklama

Ładowanie...

Syn namiestnika

07.08.2007
Czyta się kilka minut
Kadr z filmu "Siódma pieczęć"
1

12: 16 2007-07-30

Wczoraj czytałem o spotkaniu Bergmana z Gretą Garbo - nieudane rendez-vous, odtrącenie przez śmierć, pełzającą śmierć... On odskoczył ze wstrętem i przerażeniem od jej ust... szpary śmierci, szarej i ziejącej, i napisał o tym w swoim dzienniku, wydanym jako "Laterna magica". Mogła to jeszcze za życia przeczytać. Była starsza od niego, on był jeszcze "facetem na chodzie"... To było straszliwe, okrutne, niesmaczne. Szczeniak nie mógł sobie odmówić triumfu wobec gwiazdy, którą pewnie jakoś tam wielbił w młodości - jak wszyscy. Wczoraj nie mogłem dalej czytać o Garbo - myślałem o Bergmanie. Może właśnie umierał, może żył jeszcze. Muszę się dowiedzieć, o której godzinie zmarł... osobliwe fantazje o koincydencji. Umierał teraz ten, co tak lękał się śmierci... żyjący, okrutny, patrzący - seksualny człowiek, potwór i wampir-wysysacz... Północny...

18265

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]