Reklama

Syn namiestnika

Syn namiestnika

07.08.2007
Czyta się kilka minut
Kadr z filmu "Siódma pieczęć"
1

12: 16 2007-07-30

Wczoraj czytałem o spotkaniu Bergmana z Gretą Garbo - nieudane rendez-vous, odtrącenie przez śmierć, pełzającą śmierć... On odskoczył ze wstrętem i przerażeniem od jej ust... szpary śmierci, szarej i ziejącej, i napisał o tym w swoim dzienniku, wydanym jako "Laterna magica". Mogła to jeszcze za życia przeczytać. Była starsza od niego, on był jeszcze "facetem na chodzie"... To było straszliwe, okrutne, niesmaczne. Szczeniak nie mógł sobie odmówić triumfu wobec gwiazdy, którą pewnie jakoś tam wielbił w młodości - jak wszyscy. Wczoraj nie mogłem dalej czytać o Garbo - myślałem o Bergmanie. Może właśnie umierał, może żył jeszcze. Muszę się dowiedzieć, o której godzinie zmarł... osobliwe fantazje o koincydencji. Umierał teraz ten, co tak lękał się śmierci... żyjący, okrutny, patrzący - seksualny człowiek, potwór i wampir-wysysacz... Północny...

18265

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]