Światowa literatura pod Wawelem

Wielkie postacie literatury i muzyki zjadą do Krakowa już w listopadzie - będzie to pierwsza odsłona Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, a jej gośćmi będą m.in. powieściopisarz Pascal Quignard oraz muzyk Jordi Savall.

15.01.2009

Czyta się kilka minut

/fot. KNA-Bild /
/fot. KNA-Bild /

Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada to pierwsza odsłona projektu Miasta Kraków, Fundacji "Tygodnika Powszechnego", Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz szeregu instytucji i podmiotów wspierających. I edycja festiwalu zaplanowana jest na czas od 3 do 7 listopada 2009 r. i naturalnie łączy się Targami Książki w Krakowie przypadającymi w 2009 r. na dni od 5 do 8 listopada.

Festiwal im. Josepha Conrada ma być wydarzeniem na skalę światową. Gośćmi festiwalu będą twórcy z różnych krajów, piszący w różnych językach, reprezentujący różne kultury i różne światopoglądy. Planowane są już kolejne jego edycje. W pierwszym roku Festiwal będzie gościł pisarzy z Europy. W następnym - Ameryki Północnej, dalej Ameryki Południowej i Azji. Wśród zaproszonych pisarzy znajdą się zarówno laureaci prestiżowych nagród, jak i autorzy światowych bestsellerów. Pisarze filozoficzni i opowiadacze zajmujących historii, reporterzy i fikcjotwórcy, pisarze zaangażowani i eksperymentatorzy.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest prof. Michał Paweł Markowski (UJ) - krytyk literacki, eseista, publicysta, kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polonistycznych, dyrektor Centrum Studiów Humanistycznych na UJ. Wykładał m.in. na Harvardzie, autor wielu książek poświęconych filozofii i literaturze, laureat m.in. Nagrody im. Kościelskich i Nagrody im. Aleksandra Brücknera. Dyrektorem programowym jest Piotr Mucharski - zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego", autor programów telewizyjnych "Rozmowy na koniec wieku", "Rozmowy na nowy wiek", "Rozmowy na czasie", których zapisy ukazały się również w formie książkowej. Laureat nagrody Wiktora dla najlepszego programu telewizyjnego i nagrody im. Dariusza Fikusa za prawdę i niezależność w mediach.

Dlaczego Joseph Conrad? - Festiwal nie jest poświęcony twórczości Josepha Conrada! - tłumaczy Michał Paweł Markowski. - Autor "Jądra ciemności" użycza swojego nazwiska jako patron święta literatury światowej. Poza nim, żaden Polak nie osiągnął międzynarodowego sukcesu, tworząc w obcym języku. Jak sam wyznawał, mógł tworzyć w języku angielskim, albo żadnym, albowiem to lata morskich doświadczeń na angielskich statkach, na kilku kontynentach, uczyniły zeń pisarza. Młody Konrad Korzeniowski właśnie z Krakowa wyruszył w 1873 roku swoją morską podróż i po latach wraca do miasta swojej młodości jako patron literatury światowej - mówi dyrektor artystyczny festiwalu.

Gościem specjalnym pierwszego dnia festiwalu będzie Pascal Quignard, francuski muzyk, eseista, powieściopisarz, tłumacz (z języka łacińskiego i chińskiego), autor powieści Wszystkie poranki świata, na podstawie której w roku 1991 Alain Corneau nakręcił słynny film pod tym samym tytułem, pokazywany w ponad 30 krajach. Dzięki muzyce z tego filmu (500 000 sprzedanych płyt), jej wykonawca Jordi Savall stał się znany na całym świecie. Laureat Prix Goncourt z 2002 roku, Pascal Quignard przez 20 lat był redaktorem, a następnie dyrektorem generalnym wydawnictwa Gallimard, by ostatecznie zająć się wyłącznie pisaniem. Mimo swojej sławy, nazywany jest "najbardziej obrazoburczym ze wszystkich współczesnych pisarzy francuskich".

Organizatorzy chcą pokazać literaturę w jej macierzystym otoczeniu: wśród innych sztuk, a także nauk. Spotkaniom z pisarzami mają towarzyszyć pokazy filmów związanych z literaturą, wystawy, koncerty, oraz wykłady. Dlatego też Quignardowi w pierwszej edycji festiwalu towarzyszyć będą artyści tacy, jak Jordi Savall - wybitny muzyk, instrumentalista i dyrygent, nauczyciel, badacz oraz odkrywca wielu skarbów muzycznych, który od ponad trzydziestu lat zajmuje się rekonstrukcją i wykonawstwem dzieł dawnych, niejednokrotnie zapomnianych - oraz Marek Bieńczyk, eseista, prozaik, tłumacz literatury pięknej.

Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na opowiadanie Conradowskie, a jego rozstrzygnięcie podczas I dnia Festiwalu będzie się łączyć z publikacją w formie antologii oraz drukiem na łamach "Tygodnika Powszechnego". Patronem projektu będzie pisarz Stefan Chwin.

- Każdy dzień Festiwalu poświęcony jest innemu zagadnieniu związanemu z literaturą - tłumaczy Markowski. - Jego punktem kulminacyjnym jest spotkanie z wybitnym pisarzem zagranicznym, a także otaczający je kontekst wielorakich imprez towarzyszących, także przyporządkowanych danemu zagadnieniu. Dzięki temu Festiwal spełnić ma kilka funkcji: ma informować o tym, co w literaturze światowej najważniejsze, prowokować do namysłu nad znaczeniem literatury w życiu współczesnego człowieka, zachęcać do swobodnego korzystania z miejskiej przestrzeni publicznej specjalnie przystosowanej na potrzeby Festiwalu, wreszcie - umożliwiać intensywne przeżywanie kultury.

Pierwszy dzień listopadowego Festiwalu przewiduje m.in. warsztaty literackie z Pascalem Quignardem, debatę pod hasłem "Popioły i diamenty - Wielka rewizja polskiej literatury XX wieku", w której wezmą udział Inga Iwasiów , Cezary Michalski, Michał Paweł Markowski i Przemysław Czapliński. Zwieńczeniem tego dnia będzie uroczysty koncert Jordiego Savalla  "Tous les matins du monde" ("Wszystkie poranki świata") w kościele św. Katarzyny.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]