Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

25.04.2016
Czyta się kilka minut
19 – 25 kwietnia
S

SPÓR O MUZEUM
Minister kultury Piotr Gliński ogłosił zamiar połączenia w Gdańsku dwóch instytucji: Muzeum II Wojny Światowej i powołanego ostatnio Muzeum Westerplatte, w wyniku czego miałoby powstać Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zdaniem gdańskich urzędników znacznie ograniczałoby to zasięg tematyczny placówki, która ma zostać otwarta na przełomie 2016/17 r. – Miasto przeznaczyło grunt tylko i wyłącznie pod budowę Muzeum II Wojny Światowej. Jeśli zmieni się forma muzeum, wycofamy darowiznę – zastrzegł prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

ZMIANY WE WROCŁAWIU
Miasto nie przedłuży umowy dyrektorce Muzeum Współczesnego Wrocław Dorocie Monkiewicz. W Europie pokazywana jest właśnie z sukcesem przygotowana przez MWW wystawa pt. „Dzikie pola” przedstawiająca powojenny Wrocław i jego awangardę artystyczną.

STASIUK DOCENIONY
Austriacką Nagrodę Państwową w dziedzinie literatury europejskiej (25 tys. euro) otrzymał nasz felietonista i współpracownik Andrzej Stasiuk.

NAGRODA SILESIUS
Wrocławską Nagrodę Poetycką za „całokształt twórczości” otrzyma w tym roku Julian Kornhauser. Jury ogłosiło też nominacje w kategorii „książka roku” („Wiersze organiczne” Kacpra Bartczaka, „Woda na Marsie” Jerzego Jarniewicza, „Nice” Barbary Klickiej, „Majtki w górę, majtki w dół” Pawła Marcinkiewicza, „intima thule” Joanny Mueller, „Och, Mitochondria” Edwarda Pasewicza oraz „Zawsze” Marty Podgórnik) i „debiut roku” („Światło w lodówce” Mateusza Andały, „Sierpień” Aldony Kopkiewicz oraz „Apokalipsa. After party” Piotra Przybyły). Wyłonienie zwycięzców odbędzie się 14 maja.

NAGRODA IM. WISŁAWY SZYMBORSKIEJ
Nominacje do czwartej edycji: Jakub Kornhauser (za tom „Drożdżownia”), Edward Pasewicz („Och, Mitochondria”), Marta Podgórnik („Zawsze”), Joanna Roszak („Tego dnia”) oraz Marcin Świetlicki („Delta Dietla”). Wręczenie nagrody odbędzie się 11 czerwca, podczas Festiwalu Miłosza.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]