Reklama

Ładowanie...

Supertajna ankieta

Supertajna ankieta

23.05.2022
Czyta się kilka minut
J

Jednym ze sposobów zdobywania informacji o kandydatach na biskupa jest ankieta rozsyłana przez nuncjusza do wybranych osób. Zwykle adresatami są biskup miejsca i jego biskupi pomocniczy oraz ważniejsi kościelni urzędnicy. Ankieta objęta jest sekretem papieskim – ujawnienie jakichkolwiek informacji z nią związanych jest grzechem ciężkim i podlega karom kościelnym.

Niemiecka gazeta „Kölner Stadt-Anzeiger” opublikowała aktualny kwestionariusz. Zawiera on 63 pytania. W porównaniu z ankietą ujawnioną przez dziennikarzy w 2001 r. kilka pytań jest nowych, m.in. czy kandydat „właściwie i uczciwie” zajmował się przypadkami krzywdzenia dzieci oraz czy nie wykazuje zachowań, które mogłyby doprowadzić do skandalu. Zniknęło natomiast pytanie o stosunek do zakazującej antykoncepcji encykliki „Humanae vitae”, choć Watykan nadal interesuje się stosunkiem potencjalnego kandydata do kościelnej etyki seksualnej i nauczania o małżeństwie, a także do wyświęcania kobiet.

Komentatorzy zauważają, że zabrakło najważniejszego pytania: co o ewentualnym kandydacie sądzą świeccy? Ten brak, infantylność niektórych pytań (czy kandydat traktuje z szacunkiem siostry zakonne?) oraz całkowity brak transparentności wyboru biskupa to wciąż mocne dowody na klerykalizm w Kościele. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]